Zahájení návštěvnické sezóny 2018 na zámku Lysice

Zahájení návštěvnické sezóny 2018

       netradičně o týden dříve než jiné památkové objekty, otevře své brány Státní zámek Lysice. Už od soboty 24. 3. tak můžete obdivovat bohatě vybavené komnaty venkovského šlechtického sídla, které doslova rozkvetou stovkami jarních květin. Zámečtí zahradníci ve spolupráci se Střední zahradnickou školou v Rajhradě vyzdobí první patro zámku květinovými aranžmá tentokrát v barvách bílé, červené a modré. Výstava „Jaro na zámku, tentokrát v barvách trikolóry“, je příspěvkem ke 100. výročí vzniku republiky a bude otevřena od 24. 3. do 2. 4. denně od 10 do 16 hodin (kromě pondělí 26. 3. 2018). Ve dnech 1. a 2. 4. bude ve stejné době mimořádně přístupné i zámecké zahradnictví s oranžerií a skleníkem.

      A proč opět letos navštívit národní kulturní památku, státní zámek Lysice? Třeba pro zrestaurovaný samurajský oděv, zhotovený především z hedvábí v 19. století, který si dovezl hrabě Erwin Dubský (1836-1919) ze svých cest. A právě tomuto příslušníkovi rodiny Dubských, původních šlechtickým majitelů zámku, bude v letošním roce věnovaná zvláštní pozornost. Rok 2018 byl národním památkovým ústavem vyhlášen „Rokem české šlechty v evropské diplomacii“ a právě tato výše uvedená historická osobnost byla nejen fregatním kapitánem, ale také diplomatem, kterého přijal i japonský císař.  Jeho cesty jsou inspirací pro novou podobu zámecké kavárny, která bude otevřena v dubnu v předzámčí lysického zámku. Od května potom rozšíří správa zámku nejen knihovnu hraběte Dubského o dosud neprezentované části sbírky tohoto šlechtice, jako například o egyptskou mumii a v červnu bude uveden český překlad lodního deníku tohoto pozoruhodného muže.

     Připravena je i řada zajímavých a netradičních prohlídek zámku, třeba ty v dubnu a září, které budou zaměřeny na restaurování a obnovu místní památky nebo prohlídky s kastelánkou zámku nebo speciální edukační prohlídky pro školní výlety. V kalendáři akcí pro tento rok nechybí ani koncerty, výstavy nejen naivního a amatérského umění, tradiční svatební show v září nebo adventní a vánoční prohlídky.

     Největší akcí obnovy této jihomoravské památky, bude letos restaurování interiéru sala terreny za téměř 4,5 miliónu korun, které zahrne opravu nejen mozaikové podlahy tohoto zahradního salónu, ale i jeho mramorovou výzdobu a především jedinečnou manýristickou iluzivní výmalbu. Ta v plné kráse představí nejen maríny, ale také mořské zoomorfní motivy. V budoucnu se tedy tato prostora, nacházející se za severním křídlem zámku a s přímým přístupem do zámecké zahrady, stane dějištěm svatebních obřadů a místem konání koncertů dobové hudby. Vždy aktuální program a informace lze najít na www.zamek-lysice.cz.

      Intenzivně se také pracuje na přípravě projektu pro obnovu a regeneraci zámecké zahrady a zahradnictví. Projekt za téměř 5 miliónů korun by měl  připravit návrat zahrady do její historické podoby. Tedy do konce 19. století, v plné zahradní výsadbě, sochařské výzdobě, stavební obnově například grotty, sloupů kolonády, ale i ohradních a opěrných zdí. Obnovy by mělo na základě tohoto projektu dostát i zámecké zahradnictví, včetně technické památky – fíkovny s pojízdnou střechou nebo vystavění již téměř neexistující novogotické koroptvárny.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      Více na www.zamek-lysice.cz nebo informace podá Bc. Martina Rudolfová, kastelánka na tel. 606373553.

             

 

                           

 

                                                                                                         

Fotografie ke stažení